Bezpieczeństwo hal stalowych

Konstrukcje halowe mają swoich zwolenników wśród architektów, ponieważ są łatwe w budowie, względnie tanie, a co najważniejsze szybkie w montażu. A jak jest z kwestiami związanymi z bezpieczeństwem. Czy hale stalowe są w pełni bezpieczne? Oczywiście, że tak, jednak muszą posiadać odpowiednią konstrukcji zawieszoną pod sufitem.

Względy bezpieczeństwa hal stalowych

bezpieczne konstrukcje haloweHale stalowe powinny posiadać konstrukcje szkieletowe, znajdujące się pod sufitem. To od nich zależy trwałość całej konstrukcji. Przytrzymują on ściany boczne, a także łukową konstrukcję dachu. Bezpieczne konstrukcje halowe posiadają także fundamenty. Nie muszą one być tak grube, jak zwykł, murowane budynki. Wielkim atutem hal jest mocowanie przy pomocy śrub. Są one takiego rozmiaru, że bez problemu przytrzymują budowlę ważącą kilkaset ton. Od tego, jak bezpieczna jest hala, zależy wiele rzeczy, nawet intensywność wykonywanej w niej pracy. Często trzeba zwracać uwagę na instalację elektryczną, która znajduje się w niej. Powinna być zaprojektowana przez prawdziwych specjalistów, aby nie dochodziło do żadnych zwarć. Ważny jest system, który odprowadzi wilgoć. Dzięki niemu ochronimy stal, a także całą elektrykę. Jeśli do hali dołączona jest instalacja wodociągowa (co zazwyczaj jest obowiązkiem przedsiębiorcy), trzeba zadbać o odpływ wody. Od tego także zależy bezpieczeństwo. Zawory powinny być mocne, a co najważniejsze — szczelne.

Konstrukcje halowe są bezpieczne, o ile weźmie się pod uwagę właśnie te czynniki. Na szczęście przedsiębiorca nie musi się tym martwić. Jest to obowiązek geodetów, architektów oraz inżynierów, zajmujących się instalacjami elektrycznymi i wodociągowymi, a także tych, którzy czuwają nad pracami budowlanymi. Powinni oni wystawiać atesty, które dodatkowo zapewniają Cię o trwałości konstrukcji.