Eksploatacja zawiesi pasowych

Poliestrowe i nylonowe pasy do podnoszenia są używane przez wiodące na świecie firmy z branży energetycznej, górniczej, lotniczej, transportowej i produkcyjnej. Syntetyczne zawiesia i paski jak wszystkie pozostałe zawiesia przemysłowe mają swoje ograniczenia. Warto zdawać sobie  z nich sprawę.

Warto pamiętać o zasadach eksploatacji zawiesi pasowych

Zawiesia pasoweDla odpowiedzialnych użytkowników zawiesia ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zarówno zawiesia łańcuchowe, zawiesia linowe, jak i zawiesia z drutu stalowego mają swoje charakterystyczne cechy i zastosowania. Warto pamiętać, które z nich do czego służy, oraz gdzie każdy z wymienionych typów nie powinien być stosowany. Zawiesia pasowe są bowiem bardzo praktycznymi urządzeniami o ile są stosowane z głową. Poliestrowe i nylonowe zawiesia umożliwiają użytkownikowi obracanie połączenia zawiesia i umieszczanie ładunków. Nylonowe zawiesia z poliestru i wzmocnionego nylonu mają dwa podstawowe ograniczenia: są łatwo uszkadzane przez cięcie i ścieranie i są podatne na uszkodzenia z wysokości powyżej  90 stopni Celsjusza. Zawiesia łańcuchowe i zawiesia linowe oferują wyższe limity temperatury 400 stopni (F). Niepowleczone zawiesia z siatki drucianej mogą być stosowane w temperaturach 550 stopni (F) bez ograniczenia limitów obciążenia zawiesi. Wytrzymałe pasy do podnoszenia wykonane z taśmy, podobnie jak wszystkie zawiesia, muszą być chronione przed przecięciem i przetarciem przez materiały o wystarczającej wytrzymałości, grubości i konstrukcji.

Warto również wiedzieć o tym, że zabezpieczenie przed przecięciem jest inne niż stosowane w celu ochrony przed ścieraniem. Podkładki i tuleje ścierne nie zapewniają ochrony przed uszkodzeniem na skutek przecięcia tkanin poliestrowych czy nylonu.