Prosumenci w województwie śląskim mile widziani

Zazwyczaj myślimy, że bycie eko, bycie bogatym i nowoczesnym raczej nie idzie ze sobą w parze. Polacy często mówią o swoim kraju, że jest zacofany, że momentami pachnie jeszcze PLR-em i jest daleko za Europą. Skąd ta tendencja braku wiary we własne możliwości? To prawda, że nie jesteśmy potęgą gospodarczą, ale mamy do tego potencjał.

Bądź prosumentem w województwie Śląskim!

prosument śląskieGdyby Polacy przestali być malkontentami stracili by swoją tożsamość. Też tak usłyszałam o swoich rodakach. Zapytałam kiedyś pewnego przechodnia podczas wywiadu do programu, czy posiada solary. Oczywiście odpowiedź była negatywna. Powód? Finanse. Pytanie następne: Czy chciałaby mieć gdyby go było stać? Odpowiedź: nie. Czemu? Bo on nie wie co to jest. Pytam kim jest prosument śląskie kobiety i śląskich mężczyzn. Wie mało, odsetek wręcz… Można stąd ta niewiara w to, że można? Zmieniam próbę badanych i pytam przez internet ludzi: czy wiedzą kim jest prosument. Nadal mało kto wie. Czemu? Urzędnicy odpowiadają, że dzieje się tak ponieważ, nazwa choć wprowadzona już w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, to w Polsce niewykorzystywana, z kilku powodów: brak wiedzy, brak dofinansowania, brak wsparcia ze strony administracyjnej. Przepisy często są niedostosowane do polskich realiów. Prosument, czyli ktoś, kto korzysta i zarazem sprzedaje energię elektryczną. W Polsce nie ma wiedzy teoretycznej o odnawialnych źródłach energii. Gdzieniegdzie można znaleźć informację, że kilkanaście milionów gospodarstw w Polsce mogło by zostać prosumentami. Ekologia jest coraz bardziej w modzie, ale w Polsce jest też ciągle w modzie biurokracja.

Dobrze by było, gdyby w Polsce powstawało coraz więcej elektrowni wiatrowych, gdyby pojawiały się domy pasywne, wtedy siłą napędu zmieniały by się zwyczaje Polaków. Zobaczyli by też inne możliwości, perspektywy. Spojrzeli by na Polskę jak na kraj przyszłości. Bo przecież jest to możliwe. Trzeba tylko uwierzyć i spróbować. Dać Polakowi szansę.